KÜLTÜR:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Kim, Hz. Muhammed'in nesiydi albümü
..

Artık bütün bu sorulara bir bakışta cevap bulabileceğiniz bir albüm var.

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in akrabalarından eşlerine, ashabından hizmetlisine kimi merak ederseniz edin; adı, lakabı ya da künyesi, Peygamberimize yakınlığı, tespit edilebilenlerin doğum yılı ve yeri, fiziki yapısı, mizacı, baba, anne, nine ve dedelerinin adları, amcaları, kardeşleri, halaları, hanımları, oğulları kızları, mesleği ve Müslüman oluş tarihini, savaşlarını, vefat tarihini ve sebebini bir bakışta görebileceğiniz Hz. Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem Albümü'nde aynı zamanda o kişinin hakkında söylenenleri ve özellikleri de görmek mümkün. Üstelik tüm bu bilgileri aynı sayafada bulurken hangi rivayetin kimden alındığı da dipnot olarak sizlere sunuluyor...

Alanında ilk diyebileceğimiz eser, Muhammed  Emin Yıldırım'ın  yoğun emek verdiği araştırmaların ürünü. "Hz. Peygamber'in Albümü'nde Hz. Muhammed ile alakalı iki yüze yakın şahsın kısa hayatları ve Peygamberimizle yakınlığı en ince detaylarına kadar incelenmiş. Eser İslamiyeti ve İslam tarihinin ilk yıllarını daha iyi algılamak ve o tarihe imza atmış insanları daha yakından tanımak açısından her an el altında olması gereken başvuru kitabı niteliğinde...

"Bir albüm formatında Efendimiz'i (s.a.s) anlatmaya çalışmak asla O'nu (s.a.s) tatlı bir hatıraya dönüştürüp, nostaljik bir esinti kurgusuyla hayatın dışına itme veyahut sadece anılarda yaşayan ve yalnız siyer kitaplarının hayatını naklettiği tarihsel bir şahsiyete indirgeme arzusundan kaynaklanmadı. Aksine Efendimiz'e (s.a.s) bir albüm hazırlamak, Kur'an'ın ifadesi ile "Min enfusiküm/ Sizin içinizden biri" ilahi fermanının gereği olarak, O'nu (s.a.s)  içimizden biri, bir yakınımız, bir akrabamız hatta anne ve babamız veya eş ve çocuklarımız kadar kendimize yakın görme ve gösterme emelimizden kaynaklanmıştır" diyen yazar, "Ölen yakınları yüzünden diriler rahat edemezler" Hadis-i Şerifi üzerine Allah Rasülü'nün  akrabalarını biraz daha yakından tanıma arzusunun yüreğine düştüğünü açıklıyor.

Siyer Araştırmaları Merkezi bünyesinde bulunan Siyer Yayınları'ndan neşredilen eser aynı zamanda Peygamberimizin soy ağacı başta olmak üzere, hısım akrabalık tabloları, Baki Kabristanlığı, Mescid-i Nevebi'nin ilk inşa hali, Hicri 7. yıldaki hali içindeki Ravza-i Mutahara, Hücre-i Saadet ve kaberlerin yerleşim planları ile sahabe evlerinin çizimlerini içermesi açısından da önem arz ediyor.  Kitabın sonuda ise çok sayıda Ashabın kabirlerinin fotoğrafları yer alıyor..

475 sayfadan oluşan tamamı renkli, kuşe kâğıda büyük boy basılmış ciltli eser için yayınevi yetkilelileri şu açıklamada bulundu:

"Efendimizle alakalı iki yüze yakın şahıs hakkında araştırmalar yapılmış, Akrabalık ve sosyal bağları anlayacağımız onlarca tablo kullanılmış  Baki Kabristanlığı, Mescid-i Nebevî'nin inşa hallerini gösteren, ayrıca sahabe evleri ile alakalı çeşitli çizimler hazırlanmış, eski ve yeni çeşitli resim ve fotoğraflar kullanılmıştır.

Kitap altı bölümden oluşmaktadır:

SİYER YAYINLARI
0 212 544 76 96
www.siyeryayinlari.com

1. Bölüm: Hz. Peygamber'in Baba ve Dedeleri:

Bu bölümde Efendimiz'in babası Abdullah'tan başalayarak 21. göbekten dedesi olan Adnan'a kadar tüm dedeleri incelenmiştir. Ayrıca anne tarafından dedesi Vehb b. Abdulmenaf ile süt babası olan Haris b. Abdüluzza'da bu bölümde ele alınmıştır.

2. Bölüm: Hz. Peygamber'in Anne ve Nineleri, Anne Yerine Koydukları:

Bu bölümde ise Annesi Amine'den başlayarak 21. göbekte var olan tüm nineleri ele alınmıştır. Ayrıca iki süt annesi, anneannesi ve anne yerine koyduğu Ümmü Eymen ile Fatıma bint Esed de bu bölümde ele alınmıştır.

3. Bölüm: Hz. Peygamber'in Hanımları:

Müminlerin anneleri olan nübüvvet evinin sultanları sayılan o güzide hanımlar ele alınmıştır. Bu başlık altında pek bilinmeyen Esma validemiz ile birlikte 14 hanım incelenmiştir. Özellikle bu bölümde Efendimiz'in (s.a.s) evlilik yolu ile kurduğu bağları tanıma adına annelerimizin kız kardeşlerinin eşleri yani Efendimiz'in (s.a.s) bacanakları da dikkatlere sunulmuştur.

4. Bölüm: Hz. Peygamber'in çocukları, damatları, torunları ve sütkardeşleri:

Bu bölümde Efendimiz'in (s.a.s) hem öz çocukları ve torunları, hem de damatları ve sütkardeşleri incelenmiştir. Yine bu bölümde Efendimiz'in (s.a.s) evlilik yolu ile hanesine giren üvey çocuklarıyla nasıl ilgilendiği gerçekten dikkate değer bir konudur.

5. Bölüm: Hz. Peygamber'in amcaları, halaları, dayıları, teyzeleri ve bunların çocukları: Bu bölümde tüm amcaları, halaları, dayısı, teyzesi ve bunların çocukları birer birer ele alınmıştır. Kitabın en hacimli bölümü bu bölümdür. Çünkü 12 amca, 6 hala, 1 dayı, 1 teyze ve bunların tüm çocukları ayrı ayrı incelenmiştir.

6. Bölüm: Hz. Peygamber'in bir demet kutlu ashabı arkadaşları ve hizmetlileri:

Bu başlık altında Efendimiz'in (s.a.s) en yakınlarında bulunan bir demet sahabe ele alınmıştır. Başta Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer olmak üzere, Talha b. Ubeydullah, Abdurrahman b. Avf gibi sahabelerin seçkinleri ele alınmıştır.

Kitapla ilgili teknik bilgiler ve internet üzerinden sipariş şartları

.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kahvenin bu faydasını hiç duymadınız!
Kahvenin karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olabileceği belirlendi.

Haberi Oku