GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Anıtkabir'in 'heykel' askerleri
 Anıtkabir'de iki saatlik nöbetleri süresince hareket etmeyen, nöbet değişimleri ilgiyle izlenen saygı nöbetçileri özel olarak seçiliyor. En kısa boylusu 1,80 metre olan askerler, "hareketsiz durabilmeleri için topuklarından iğne yapıldığı" söylentilerine ise sadece gülüyor.
Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'in yorulmaz koruyucuları saygı nöbetçilerinin eğitimlerini, tören hazırlıklarını ve çalışmalarını görüntülendi.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Atatürk'e gösterilen saygının sembolü saygı nöbetçileri, nöbetleri boyunca hareket etmiyor. Mehmetçiğin iki saatlik nöbetlerinin ardından yaptıkları değişim ise yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Askerlerin nöbet süresince hareketsiz durmaları ziyaretçileri şaşırtıyor. Bazı vatandaşlar, saygı nöbetçilerinin heykel olup olmadığını anlamak için silahlarını almaya veya onları hareket ettirmeye çalışıyor. Böyle durumlarda nöbetçilerin yanındaki sivil kıyafetli askerler ziyaretçileri kibarca uyarıyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

"TOPUKLARINDAN İĞNE YAPILIYOR" İDDİASI

Ayrıca askerlerin nöbet süresince hareket etmeden durabilmelerinden dolayı halk arasında bazı rivayetler de dolaşıyor. Bunların başında "nöbetçilere topuklarından iğne yapıldığı" iddiası yer alıyor. Saygı nöbetçileri ise bu iddiaların hatırlatılması üzerine sadece gülüyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Mehmetçik, Atatürk'e olan saygı, sevgi, minnet duygularından ve göreve olan inançlarından dolayı rahatlıkla hareket etmeden durabildiklerini ifade ediyor. Askerler, aldıkları eğitimler sayesinde zorlanmadan nöbet tuttuklarını belirtiyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

EN KISA BOYLUSU 1,80 METRE

Anıtkabir'de 6 noktada saygı nöbeti tutuluyor. Nöbetçilerin ikisi Asanlı Yol'un başında, ikisi bayrak direğinin bulunduğu alanda geri kalanları ise mozole binasının girişinde nöbet tutuyor. Anıtkabir'deki törenlerde ise törenin özelliğine göre nöbetçi sayısı artıyor ve nöbet yerleri çeşitleniyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Tüm kuvvetlerden ve Jandarma Genel Komutanlığından askerlerin görev aldığı Muhafız ve Merasim Bölüğü'nde, saygı nöbetçileri özel olarak seçiliyor. Askerlerin boylarının en az 1,80 metre olması, vücutlarının görünen yerlerinde dövme veya yara izinin olmamasına dikkat ediliyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Belirlenen birliklere giden Muhafız ve Merasim Bölük Komutanlığı yetkililerince seçilen askerler, zorlu eğitimlerden geçiyor. Önce sağlık muayeneleri yapılan askerlere aralarında dayanıklılık ve yürüyüşün de bulunduğu çok sayıda eğitim veriliyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

SUBAYLARDAN KONTROL

Saygı nöbetçilerinden oluşan tören askerleri, Anıtkabir ve Devlet Mezarlığında düzenlenen törenlerde görev alıyor. Anıtkabir'deki törenlerden önce askerler tören kıyafetlerini giyiyor. Gıda takviyesi alan Mehmetçik, daha sonra bölük binasının önünde toplanıyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Kıyafetleri bölükteki subaylarca kontrol edilen askerlerle tek tek ilgileniliyor. Herhangi bir rahatsızlığı olan asker, komutanlarınca hemen tören ekibinden çıkartılıyor, yerine yeni bir Mehmetçik görevlendiriliyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Törene çıkmadan önce askerlere seslenen bölük komutanı, "Birazdan önemli bir törene çıkacağız. Kendisini kötü hisseden törene çıkamayacak olan var mı?" diye soruyor. Yapılan son kontrollerin ardından tören askerleri, önce Aslanlı Yol'a, buradan tören yürüyüşüyle görev yerlerine doğru ilerliyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Anıtkabir'deki törenlerin ardından Muhafız ve Merasim Bölük Komutanlığı askerleri, eğitimlerinden kalan zamanlarını birlik içindeki farklı aktivitelerle geçirebiliyor. Akşamları bölük binasının yakınındaki çim sahada futbol oynayan askerlere masa tenisi ve mini golf gibi imkanlar da sağlanıyor.
Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

BÖLÜK KOMUTANI YÜZBAŞI YILDIRIM

Muhafız ve Merasim Bölük Komutanı Yüzbaşı Emre Yıldırım, üç yıldır bölük komutanlığı yapıyor. Bölüğünün Anıtkabir ve Devlet Mezarlığı'nı içten ve dıştan oluşabilecek her türlü tehdite karşı korumak ve buralardaki törenleri icra etmekle görevli olduğunu dile getiren Yıldırım, bölüklerinde görevli askerlerin yarısını kendilerinin seçtiğini, geri kalanlarının ise kuvvet komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından seçilen askerler olduğunu belirtiyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

Bu askerlerden uygun olanlarının törenlerde görevlendirilmek için seçildiğini ifade eden Yüzbaşı Yıldırım, askerlere verilen eğitimi de "Erbaş ve erler 4 haftalık eğitime tabi tutuluyor. Bu sürede yanaşık düzen ve dayanıklılık eğitimi veriliyor. Eğitimlerinde başarılı olan erbaş ve erler, Atamızın huzurunda nöbet tutmaya hak kazanıyor" diyerek anlatıyor.

Anıtkabir'in 'heykel' askerleri

SARP ÖZER / AA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
muhafız er Anıtkabir bölük komutanlıgı 3 ay önce

halk bilgilensin die söylüyorum. özel bir eğtim yok.topuktan ignede de yok (keske olsa) 4 saat gündüz nöbetimiz var :) biraz topuk yoruo ama yinede iyi :) öyle gördügünüz gibi spor yapımıyoruz spor yok olursa arada bir halı saha yada voleybol yapıoruz :) keyifli ama zor iş tşkler...

Misafir Avatar
mhp 9 ay önce

sözüm sana siz ölesine olan kişi. zamanında an..nıda istedigin denmi öyle emin konuşuyorsun gözünle görmediyin şeye..

Misafir Avatar
F.zuhal 9 ay önce

Ben selanikliyim Atatürk ile gurur duyuyorum biz Yunanistan Selanik'in Atatürk'ün evlatlarıyız yunanlı arkadaş sevmezsin tabiki izmirde denize dökülmek kötü bir duygu olsa gerek. Bak yukarıdaki aslanlara daha bizde onlardan çok var akıllı olun

Misafir Avatar
fenasi kerim 9 ay önce

vatansız ve mekansız piçler... atamıza dil uzatmayın....

Misafir Avatar
Ata kagan 9 ay önce

Çok özür dikerim arkadaslar az önce bir yorum yazdim var sayalim..ben bir yunanim atatürkü sevmeyenlerin babasi benim zorla sevgi olmaz bu yorumumumb atatürkü sevmeyenlereydi

Misafir Avatar
Ata kagan 9 ay önce

Ben bir yunanim atatürkü sevmeyenler bence haklidir ben atatürkü sevmeyenlerin babasiyim zorla sevgi olmaz..beni sev sinler

Misafir Avatar
Deniz zeren 9 ay önce

Diyecek söz bulamıyorum sizin gibi ahlakı şerefi ve namusu noksan olan gibilere ! Ben almanyadan bu yaz döndüm polis olmak için doğma büyme almanyalıyım 17 yaşındayım ve tek başıma dönüş yaptım ne için mi? Vatanımı korumak için biliirim ben polis olursam ben vatanı kurtarmam diye ama en azından kalbimizin ney için attığı belli olsun !!!! Polis özel harekat !!!

- inadına MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ulannnn!!

Bende anıtkabire gittim abi ben orada askerleri gördüğümde ağlıyorum otobüste polis göreyüm benim ciğerim yanıoyor yani okadar aaşşşığım ! .. Rabbim inşallah yüzümü güldürür ..

Misafir Avatar
rahat uyu atam 9 ay önce

kızkardeşinde gitmişmi atanın yanına cok emin konusuyosunda.o ata senin atan degil belliki.söyle bakıyım babam yunanlımı ermenimi kimin zinasısın kocum

İşte Mahmut Efendi'nin dergahı!
Türk televizyonlarında ilk kez!

Haberi Oku